Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie braku możliwości zaskarżenia zarządzenia prezesa sądu w przedmiocie odmowy wyznaczenia obrońcy z urzędu z dnia 2009-08-13.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI
Sygnatura:
RPO/483054/04/II/2011 RZ
Data sprawy:
2009-08-13
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
częściowo pozytywnie ze względu na częściowe uwzgl. wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie braku możliwości zaskarżenia zarządzenia prezesa sądu w przedmiocie odmowy wyznaczenia obrońcy z urzędu.

W ocenie Rzecznika przyjęta w Kodeksie postępowania karnego zasada niezaskarżalności zarządzenia prezesa sądu w przedmiocie odmowy przyznania obrońcy z urzędu, budzi zasadnicze wątpliwości zwłaszcza z punktu widzenia art. 45 ust. 1 Konstytucji gwarantującego rzetelny proces sądowy oraz art. 78 Konstytucji podnoszącego do rangi prawa konstytucyjnego zaskarżalność decyzji i orzeczeń wydanych w pierwszej instancji.

W odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika z dnia 22 listopada 2006 r. w przedmiotowej sprawie Minister Sprawiedliwości - Prokurator Generalny uznał, iż wątpliwości przedstawione przez Rzecznika należy uznać za uzasadnione i poinformował, że w dalszych pracach legislacyjnych nad projektem nowelizacji Kodeksu postępowania karnego zostanie rozważona odpowiednia zmiana obowiązujących w tym zakresie przepisów. Jednakże pismem Ministerstwa Sprawiedliwości z dnia 27 lipca 2009 r. Rzecznik został poinformowany, iż Zespół ekspertów, który w 2008 r. dokonywał przeglądu zagadnień z zakresu prawa karnego materialnego oraz procesowego wymagających zainicjowania działań legislacyjnych, nie wskazał wśród zagadnień wymagających pilnej nowelizacji art. 78 k.p.k. oraz art. 81 k.p.k. W opisanej sytuacji Rzecznik zwrócił się o zajęcie stanowiska wobec poruszonej kwestii.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: