Sprawy generalne Rzecznika Praw ObywatelskichWystąpienie do Komendanta Głównego Policji w sprawie działań Policji podejmowanych w celu realizacji postanowień ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, w szczególności w odniesieniu do meczów piłki nożnej z dnia 2009-12-21.

Adresat:
KOMENDA GŁÓWNA POLICJI
Sygnatura:
RPO/635818/09/II/2008 RZ
Data sprawy:
2009-12-21
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
częściowo pozytywnie ze względu na częściowe uwzgl. wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Komendanta Głównego Policji w sprawie działań Policji podejmowanych w celu realizacji postanowień ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, w szczególności w odniesieniu do meczów piłki nożnej.

W ostatnim czasie ukazały się w mediach niepokojące informacje dotyczące agresywnego, noszącego znamiona czynów zabronionych, zachowania się kibiców piłkarskich. Między innymi wymienione zostały starcia zarówno pomiędzy zwolennikami różnych klubów jak i pracownikami ochrony podczas meczów Korony Kielce i Wisły Kraków w Kielcach, Górnika Zabrze i Widzewa Łódź w Zabrzu, Zagłębia Lubin z Legią Warszawa w Lubinie. Zwrócono uwagę na niepodejmowanie stosownych działań przez władze klubów piłkarskich i Polski Związek Piłki Nożnej. W związku z informacjami podawanymi w publikacjach prasowych rodzi się szereg wątpliwości dotyczących tego, czy uregulowania ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych w sposób wystarczający zabezpieczają społeczeństwo przed agresywnymi zachowaniami kibiców, jak również, czy uregulowania te są odpowiednio stosowane w praktyce przez powołane do tego służby. Rzecznik zwrócił się z prośbą o udzielenie informacji, jak przebiega realizacja postanowień ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych w szczególności w odniesieniu do meczów piłki nożnej.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: