Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wniosek do Sądu Najwyższego w sprawie rozbieżności w orzecznictwie dotyczących przepisów określających relacje między postępowaniem przed Komisją Prawa Autorskiego a postępowaniem sądowym i zakres kognicji sądu w tym postępowaniu z dnia 2010-01-06.

Adresat:
SĄD NAJWYŻSZY
Sygnatura:
RPO/632426/09/IV/4013 RZ
Data sprawy:
2010-01-06
Rodzaj sprawy:
pytanie prawne do Sądu Najwyższego (PP)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wniosek do Sądu Najwyższego w sprawie rozbieżności w orzecznictwie dotyczących przepisów określających relacje między postępowaniem przed Komisją Prawa Autorskiego a postępowaniem sądowym i zakres kognicji sądu w tym postępowaniu.

Rzecznik wniósł o podjęcie uchwały mającej na celu rozstrzygnięcie istniejących w orzecznictwie sądowym rozbieżności co do wykładni art. 108 ust. 5 i 7 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a zawierającej odpowiedź na pytania: czy kognicją sądu w postępowaniu określonym w art. 108 ust. 7 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych objęte są spory co do warunków, na jakich ma być zawarta umowa, o której mowa w art. 21 (1) ust. 1 tej ustawy oraz czy dopuszczalność tego postępowania uzależniona jest od uprzedniego wyczerpania wskazanego w art. 108 ust. 5 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych postępowania przed Komisją Prawa Autorskiego ?

Zdaniem Rzecznika, w postępowaniu prowadzonym na skutek powództwa na podstawie art. 108 ust. 7 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, sąd rozstrzyga spory co do obowiązku zawarcia lub treści umowy, o której mowa w art. 21 (1) ust. 1 tej ustawy. Droga sądowa w tych sprawach otwiera się po wyczerpaniu postępowania przed Komisją Prawa Autorskiego określonego w art. 108 ust. 5 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: