Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie problemu naliczania opłat za przechowywanie broni i amunicji w depozycie Policji bez tytułu prawnego z dnia 2010-05-05.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
Sygnatura:
RPO/635647/09/IX/9003.1.8 RZ
Data sprawy:
2010-05-05
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
!!!(do 06.01.2011) OCHRONY PRAW ŻOŁNIERZY, FUNKCJONARIUSZY SŁUŻB PUBLICZNYCH I CUDZOZIEM.
Wynik sprawy:
nieuwzględnienie wystąpienia Rzecznika
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie problemu naliczania opłat za przechowywanie broni i amunicji w depozycie Policji bez tytułu prawnego.

W trakcie wizytacji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim, przeprowadzono rozmowę m.in. z Naczelnikiem Wydziału Prewencji w sprawie naliczania opłat za deponowanie broni i amunicji. Wątpliwości wzbudziło naliczanie opłaty za przechowywanie broni i amunicji w depozycie w okresie, gdy nie obowiązywało już rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 8 marca 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad deponowania broni i amunicji oraz stawek odpłatności za przechowywanie broni i amunicji w depozycie Policji lub organu celnego, natomiast nie weszło jeszcze w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 9 czerwca 2004 r. sprawie szczegółowych zasad deponowania i niszczenia broni i amunicji w depozycie Policji, Żandarmerii Wojskowej lub organu celnego oraz stawki odpłatności za ich przechowywanie w depozycie. Oznacza to, iż w okresie od 12 kwietnia 2003 r. (data uchylenia rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 8 marca 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad deponowania broni i amunicji oraz stawek odpłatności za przechowywanie broni i amunicji w depozycie Policji lub organu celnego) do dnia 16 lipca 2004 r. (data wejścia w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 9 czerwca 2004 r. sprawie szczegółowych zasad deponowania i niszczenia broni i amunicji w depozycie Policji, Żandarmerii Wojskowej lub organu celnego oraz stawki odpłatności za ich przechowywanie w depozycie) nie istniała podstawa prawna dla naliczania opłat za przechowywanie broni i amunicji w depozycie Policji. Tym samym opłaty (ok. 1000 zł) za przechowywanie broni i amunicji w depozycie zostały pobrane bez tytułu prawnego. Przedstawiona sytuacja dotyczy najprawdopodobniej pozostałych komend wojewódzkich Policji w kraju.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: