Wystąpienie do Ministra Edukacji Narodowej w sprawie nieprawidłowości związanych z procesem likwidacji niektórych szkół przez władze samorządowe z dnia 2011-04-21.
Wystąpienie do Ministra Edukacji Narodowej w sprawie nieprawidłowości związanych z procesem likwidacji niektórych szkół przez władze samorządowe.
Do Rzecznika Praw Obywatelskich napływają skargi dotyczące decyzji podejmowanych przez władze samorządowe w sprawie zamiaru likwidacji szkół różnego szczebla. Są to skargi zarówno od rodziców uczniów, jak i przedstawicieli szkół. Skarżący podnoszą przede wszystkim argumenty dotyczące małej ilości szkół w danej miejscowości, a co za tym idzie znacznego wzrostu liczby uczniów w nowych, powstałych na skutek połączenia, szkołach. Zwraca się także uwagę na problem bezpiecznego dojazdu uczniów do szkoły znacznie oddalonej od miejsca zamieszkania. W niektórych przypadkach wskazuje się na naruszenie przez samorząd gminny przepisów ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty i ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych w zakresie braku konsultacji z właściwymi związkami zawodowymi. Z napływających do Rzecznika pism wynika, że gminy nie przeprowadziły konsultacji z mieszkańcami, mimo iż taką możliwość przy podejmowaniu ważnych dla społeczności lokalnej decyzji przewiduje art. 5a ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Co więcej, zdarzają się przypadki nieuwzględnienia negatywnej opinii Kuratora Oświaty przy podejmowaniu decyzji o likwidacji szkoły. Podejmowanie decyzji dotyczących likwidacji szkół nie należy bezpośrednio do właściwości Ministra Edukacji Narodowej, jednakże zaangażowanie Ministra w przypadkach, w których dochodzić może do naruszeń prawa w procesie likwidacji niektórych ze szkół, zapewne przyniosłoby oczekiwane przez społeczności lokalne rezultaty. W związku z powyższym, Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o informacje, czy i w jaki sposób resort edukacji narodowej zamierza przeciwdziałać nieprawidłowościom związanym z procesem likwidacji szkół.