Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Przewodniczącego Komisji Ustawodawczej Senatu RP oraz Ministra Sprawiedliwości w sprawie wykonania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego zabezpieczenia polegającego na zakazie publikacji w sprawach przeciwko środkom społecznego przekazu o ochronę dóbr osobistych z dnia 2011-08-08.

Adresat:
KANCELARIA SENATU
Sygnatura:
RPO/513931/05/I/116 RZ
Data sprawy:
2011-08-08
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
częściowo pozytywnie ze względu na częściowe uwzgl. wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Przewodniczącego Komisji Ustawodawczej Senatu RP oraz Ministra Sprawiedliwości w sprawie wykonania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego zabezpieczenia polegającego na zakazie publikacji w sprawach przeciwko środkom społecznego przekazu o ochronę dóbr osobistych.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się z prośbą o poinformowanie na temat stanu prac nad wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 listopada 2010 r. (sygn. akt K 13/07), ogłoszonym w Dzienniku Ustaw z dnia 19 listopada 2010 r. (Dz. U. Nr 217, poz. 1435). W wydanym na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich wyroku Trybunał stwierdził niezgodność art. 755 § 2 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego z art. 14 oraz art. 45 ust. 1 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP przez to, że nie określa on ram czasowych na zabezpieczenie polegające na zakazie publikacji w sprawach przeciwko środkom społecznego przekazu o ochronę dóbr osobistych. Trybunał Konstytucyjny pozostawił ustawodawcy wybór mechanizmu gwarantującego wykonanie wyroku. Zmiana treści przepisu musi zatem zostać poprzedzona analizą dopuszczalnych rozwiązań oraz pracami nad wyborem optymalnej treści ustawy nowelizującej. Przepis art. 755 § 2 k.p.c. w obecnym brzmieniu straci moc obowiązującą z upływem 15 miesięcy od dnia ogłoszenia orzeczenia. Ewentualne opóźnienie w wykonaniu omawianego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego znacznie utrudni dochodzenie praw wynikających z ochrony dóbr osobistych, a także będzie stanowiło naruszenie konstytucyjnej gwarancji wolności słowa oraz wolności prasy i innych środków społecznego przekazu.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: