Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie długości urlopu wypoczynkowego udzielanego bibliotekarzom zatrudnionym w szkołach wyższych z dnia 2011-09-26.

Adresat:
MINISTERSTWO NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
Sygnatura:
RPO/647605/10/I/107 RZ
Data sprawy:
2011-09-26
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
nieuwzględnienie wystąpienia Rzecznika
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie długości urlopu wypoczynkowego udzielanego bibliotekarzom zatrudnionym w szkołach wyższych.

Do Rzecznika wpływają skargi bibliotekarzy zatrudnionych w szkołach wyższych dotyczące długości udzielanego im urlopu wypoczynkowego. Dotyczy to pracowników zatrudnionych na stanowisku kustoszy i bibliotekarzy na podstawie mianowania przed wejściem w życie ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym. Nauczycielom akademickim przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 36 dni roboczych w ciągu roku. Art. 108 ustawy zalicza do kategorii nauczycieli akademickich, z grupy pracowników bibliotecznych, jedynie dyplomowanych bibliotekarzy oraz dyplomowanych pracowników dokumentacji i informacji naukowej. Art. 264 ust. 7 ustawy zawiera katalog stanowisk pracowników bibliotecznych, którzy zatrudnieni przed dniem wejścia w życie ustawy na podstawie mianowania pozostają mianowani na tym samym stanowisku i zasadach. Przepis ten nie jest interpretowany jednolicie przez uczelnie. W niektórych uczelniach pracowników tych traktuje się jak nauczycieli akademickich, w innych powołując się na art. 108 ustawy, jako pracowników nie będących nauczycielami akademickimi. Przyjęcie różnego statusu pracowniczego wpływa na wymiar urlopu wypoczynkowego. W pismach Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyrażono pogląd, iż art. 264 ust. 7 ustawy dotyczy jedynie podstawy i rodzaju nawiązania stosunku pracy, a nie uprawnień. Stanowisko resortu budzi wątpliwości w świetle jednolitego w tym zakresie orzecznictwa sądowego uznającego pracowników bibliotecznych wymienionych w art. 264 ust. 7 za nauczycieli akademickich. Rzecznik zwraca się z prośbą o powiadomienie o zajętym stanowisku, a w razie podzielenia poglądu, iż wymienionej grupie pracowników przysługuje prawo do urlopu w wymiarze 36 dni roboczych, o przedstawienie tego stanowiska rektorom szkół wyższych.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2011-10-27
Opis odpowiedzi:

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego (27.10.2011 r.) nie podzieliła stanowiska wyrażonego w wystąpieniu Rzecznika Praw Obywatelskich i poinformowała, że w świetle art. 108 ustawy z dnia 27 lipca 1005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym, nauczycielami akademickimi są m.in. dyplomowani bibliotekarze oraz dyplomowani pracownicy dokumentacji i informacji naukowej. Pozostali pracownicy uczelni, w tym osoby zatrudnione na stanowiskach bibliotekarzy, nie są nauczycielami akademickimi. Kwestie związane z urlopem pracowników nie będących nauczycielami akademickimi regulują przepisy Kodeksu pracy. Natomiast w myśl art. 133 ust. 1 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym, nauczycielowi akademickiemu przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 36 dni roboczych w ciągu roku. Jeżeli rzeczywiście, wskutek wprowadzenia nowych przepisów, nabyte przez bibliotekarzy prawa na mocy poprzedniej ustawy - zostały odebrane z naruszeniem zasady ochrony praw nabytych, to stwierdzenie tego naruszenia i określenie jego indywidualnych skutków, może nastąpić wyłącznie w trybie badania przez Trybunał Konstytucyjny zgodności nowej ustawy z Konstytucją.