Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie praktyki umieszczania dzieci i małoletnich oraz ich opiekunów w ośrodkach strzeżonych dla cudzoziemców z dnia 2012-04-04.
Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie praktyki umieszczania dzieci i małoletnich oraz ich opiekunów w ośrodkach strzeżonych dla cudzoziemców.
Ze skarg kierowanych do Biura RPO wynika, iż umieszczanie w ośrodkach strzeżonych dla cudzoziemców rodzin wraz z dziećmi jest częstą praktyką. W placówkach takich umieszczani są także, choć rzadziej, małoletni przebywający w Polsce bez opieki. Ustawa z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach dopuszcza, choć nie expressis verbis, stosowanie środka zabezpieczającego w postaci umieszczenia w ośrodku strzeżonym wobec małoletnich, zatrzymanych w związku z nielegalnym pobytem w Polsce. Detencji podlegać mogą przy tym zarówno małoletni znajdujący się pod opieką osób dorosłych, jak i małoletni pozbawieni takiej opieki. Jedyną przewidzianą w ustawie alternatywą, i to dotyczącą wyłącznie małoletnich pozbawionych opieki, jest możliwość skierowania do placówki opiekuńczo - wychowawczej. Obecnie nic nie wskazuje na to, że projektowana nowelizacja ustawy o cudzoziemcach wpłynie na zmianę tej praktyki. Tymczasem nie budzi wątpliwości, że pobyt w ośrodku strzeżonym może być dla dzieci i małoletnich przeżyciem traumatycznym i wpływać negatywnie na ich rozwój psychofizyczny. Może także ograniczać wynikające z art. 70 ust. 1 Konstytucji RP prawo małoletnich do nauki. W ocenie RPO, konieczne jest wprowadzenie bezwzględnego zakazu stosowania detencji wobec małoletnich cudzoziemców, a także wobec osób sprawujących nad nimi opiekę. Jako alternatywę, rozważyć przy tym można wprowadzenie innych środków zapobiegawczych, niewiążących się z pozbawieniem wolności. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się z prośbą o rozważenie możliwości podjęcia odpowiedniej inicjatywy legislacyjnej, zmierzającej do wprowadzenia zakazu umieszczania dzieci i małoletnich oraz ich opiekunów w ośrodkach strzeżonych dla cudzoziemców.