Wystąpienie do Ministra Edukacji Narodowej w sprawie planowanej likwidacji stołówek w szkołach publicznych z dnia 2012-07-03.
Wystąpienie do Ministra Edukacji Narodowej w sprawie planowanej likwidacji stołówek w szkołach publicznych.
Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich napływają skargi rodziców uczniów szkół publicznych w Polsce, w związku z planowaną w wielu placówkach likwidacją szkolnych stołówek. Skarżący obawiają się, że w wyniku tej decyzji może obniżyć się jakość posiłków. Zauważają również, że w placówkach, w których przeprowadzono zmiany, wyraźnie wzrosła cena obiadów. Rodzice wskazują także, że obciążenie ich kosztem przygotowania posiłków podawanych w szkolnej stołówce może stanowić naruszenie art. 67a ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Zgodnie z art. 67a tej ustawy, w celu zapewnienia prawidłowej realizacji zadań opiekuńczych, a w szczególności wspierania prawidłowego rozwoju uczniów, szkoła może zorganizować stołówkę. Z kolei przepis art. 67a ust. 4 ustawy o systemie oświaty przewiduje, że rodzice ponoszą wyłącznie koszt produktów, z których przygotowywane są posiłki. Przepis ten zapewnia, że cena obiadów nie będzie naliczana według stawek rynkowych. Dla rodzin niezamożnych podwyżka może oznaczać konieczność zrezygnowania z obiadów w szkole. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie.
Minister Edukacji Narodowej (31.07.2012) poinformował, że jednostki samorządowe, w ramach autonomii w dysponowaniu środkami przeznaczonymi na działalność podległych placówek edukacyjnych, nie mają obowiązku finansowania szkolnych stołówek. Jest to działanie dodatkowe, zależne od możliwości finansowych i lokalowych, które nie zawsze są wystarczające. W związku z tym powierza się to zadanie firmom zewnętrznym, które działają na zasadach komercyjnych. Kwestie ceny i jakości pożywienia oferowanego przez podmioty zewnętrzne powinny regulować umowy zawierane indywidualnie przez dyrektorów szkół lub organy samorządowe. Niemniej jednak Minister bierze pod uwagę, że działalność przedsiębiorstwa komercyjnego na terenie szkoły może prowadzić do rezygnacji części uczniów ze szkolnych obiadów. Ponadto przedsiębiorstwo takie powinno przestrzegać wytycznych Instytutu Żywności i Żywienia. Mając na uwadze wspomniane kwestie, Minister informuje o działaniach podejmowanych w celu popularyzacji zdrowego żywienia wśród uczniów. W ramach owych działań prowadzone są m.in. kampanie "Wiem, co jem", "Owoce w szkole", "Dopłaty do spożycia mleka i przetworów mlecznych w placówkach oświatowych" (współpraca z Agencją Rynku Rolnego). Zostało także zainicjowane przygotowanie Stanowiska Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia oraz Ministra Sportu i Turystyki w sprawie działań podejmowanych przez szkoły w zakresie zdrowego żywienia.