Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie sposobu określenia kryteriów i trybu przyznawania kategorii naukowej jednostkom naukowym z dnia 2012-08-02.

Adresat:
MINISTERSTWO NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
Sygnatura:
RPO/693699/12/I/105.8 RZ
Data sprawy:
2012-08-02
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
częściowo pozytywnie ze względu na częściowe uwzgl. wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie sposobu określenia kryteriów i trybu przyznawania kategorii naukowej jednostkom naukowym.

Na podstawie obowiązujących do dnia 1 października 2010 r. przepisów dotyczących finansowania nauki, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłaszał w formie komunikatu wykaz wybranych czasopism wraz z liczbą punktów za umieszczoną w nich publikację. Wobec utraty mocy podstawy prawnej do wydania rozporządzenia oraz braku przepisu przejściowego w ustawie z dnia 30 kwietnia 2010 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące system nauki, zniknęła podstawa prawna do publikowania powołanych komunikatów. W ustawie z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki znajduje się bardzo ogólna podstawa prawna do wydania rozporządzenia, w którym możliwe byłoby wprowadzenie unormowania zbliżonego do obowiązującego do dnia 1 października 2010 r. Do tej pory jednak przedmiotowe rozporządzenie nie zostało wydane. W rezultacie ostatnim ujednoliconym wykazem czasopism punktowanych jest wykaz z 25 czerwca 2010 r. Mając na uwadze art. 87 Konstytucji RP należy podkreślić, że podstawę wydania list czasopism naukowych i punktowej oceny tych czasopism mogą stanowić jedynie akty prawa powszechnie obowiązującego. Rzecznik Praw Obywatelskich ponownie zwraca się z prośbą o rozważenie podniesionych argumentów i zajęcie stanowiska w przedstawionej sprawie.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2012-08-23
Opis odpowiedzi:

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego (23.08.2012 r.) poinformowała, że poruszony w wystąpieniu problem braku regulacji prawnej, dotyczącej kryteriów oceny czasopism naukowych, został rozwiązany. Podstawę prawną w tym zakresie stanowi obecnie rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 13 lipca 2012 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania kategorii naukowej jednostkom naukowym, które weszło w życie 15 sierpnia 2012 r. Jednym z istotnych parametrów oceny jednostek naukowych będą punkty przyznawane jednostkom za publikacje w czasopismach naukowych. Punkty będą uzależnione od wartości naukowej czasopisma i jego pozycji na arenie międzynarodowej. Zgodnie z § 14 ust. 1 ww. rozporządzenia, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego będzie ogłaszał, w formie komunikatu, w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej ministra, kryteria i tryb oceny czasopism naukowych. Nie rzadziej niż raz w roku, w formie komunikatu, w Biuletynie Informacji Publicznej będzie publikowany wykaz czasopism naukowych wraz z liczbą punktów przyznawanych za publikację w tych czasopismach. Główne zasady oceny czasopism naukowych będą wspólne dla wszystkich grup nauki. Jednakże szczegółowe parametry oceny czasopism będą zróżnicowane dla każdej z grup nauk: humanistycznych, społecznych oraz ścisłych, przyrodniczych, medycznych i technicznych. Dlatego też na przykład indeks cytowań PIF (Predicted Impact Factor), który jest obliczany na podstawie liczby cytowań danego czasopisma w bazie Web of Science z roku 2011, będzie miał mniejszą siłę oddziaływania w naukach humanistycznych i społecznych niż w grupie nauk ścisłych czy przyrodniczych.