Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Szefa Służby Cywilnej w sprawie obowiązku składania oświadczeń majątkowych przez pracowników Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 2012-09-10.

Adresat:
KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW
Sygnatura:
RPO/699508/12/I/116.6 RZ
Data sprawy:
2012-09-10
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
nieuwzględnienie wystąpienia Rzecznika
Opis sprawy:

Wystąpienie do Szefa Służby Cywilnej w sprawie obowiązku składania oświadczeń majątkowych przez pracowników Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

W trakcie analizowania sprawy indywidualnej dotyczącej obowiązku składania oświadczeń majątkowych przez pracowników Urzędu Lotnictwa Cywilnego pojawiły się wątpliwości co do interpretacji przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, regulujących kwestie składania oświadczeń o stanie majątku. Przepis art. 10 tej ustawy wymienia osoby zobowiązane do złożenia oświadczenia o stanie majątku. Są to pracownicy zajmujący stanowiska kierownicze określone w przepisie art. 2 pkt 1 ustawy oraz pracownicy urzędów państwowych zajmujący stanowiska równorzędne pod względem płacowym ze stanowiskami kierowniczymi. Zobowiązanymi do złożenia oświadczeń są też urzędnicy służby cywilnej. Wątpliwości w sprawie pojawiły się z uwagi na możliwą interpretację pojęcia "równorzędne pod względem płacowym". Zgodnie z interpretacją przekazaną przez Dyrektora Generalnego Urzędu Lotnictwa Cywilnego, stanowiska równorzędne to te, które zostały umieszczone na tej samej pozycji w Załączniku Nr 2 do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 2009 r. w sprawie określania stanowisk urzędniczych, wymaganych kwalifikacji zawodowych, stopni służbowych urzędników służby cywilnej, mnożników do ustalania wynagrodzenia oraz szczegółowych zasad ustalania i wypłacania innych świadczeń przysługujących członkom korpusu służby cywilnej. Pojęcie "równorzędne pod względem płacowym" może być także interpretowane w odmienny sposób, przez przyjęcie, że chodzi o pracownika, który otrzymuje płacę na poziomie osoby zajmującej stanowisko kierownicze. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się z prośbą o zajęcie stanowiska w kwestii interpretacji pojęcia "równorzędne płacowo" oraz wskazanie, jaka jest praktyka w omawianym zakresie w urzędach państwowych.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2012-09-28
Opis odpowiedzi:

Szef Służby Cywilnej (28.09.2012 r.) przedstawił opinię na temat interpretacji pojęcia "stanowiska równorzędne pod względem płacowym" określającego zakres podmiotowy osób obowiązanych do złożenia oświadczenia o stanie majątkowym, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, w zakresie dotyczącym służby cywilnej. Omawiane sformułowanie powinno być rozumiane w kontekście przepisów rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 2009 r. w sprawie określenia stanowisk urzędniczych, wymaganych kwalifikacji zawodowych, stopni służbowych urzędników służby cywilnej, mnożników do ustalania wynagrodzenia oraz szczegółowych zasad ustalania i wypłacania innych świadczeń przysługujących członkom korpusu służby cywilnej. Rozstrzygnięcie, czy stanowisko jest "stanowiskiem równorzędnym pod względem płacowym" wynika zatem z porównania przedziałów mnożników służących do ustalania wynagrodzenia na danym stanowisku, nie z porównania konkretnego mnożnika osoby zajmującej dane stanowisko i wysokości wynagrodzenia wypłacanego tej osobie. Zgodnie z przepisami ustawy świadczenie majątkowe składa się kierownikowi jednostki (dyrektorowi generalnemu urzędu). Szef Służby Cywilnej nie gromadzi informacji dotyczących praktyki w zakresie składania oświadczeń majątkowych w poszczególnych urzędach.