Wniosek do Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie przychodu pracowników z uczestnictwa w imprezach integracyjnych z dnia 2013-05-17.
Wniosek do Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie przychodu pracowników z uczestnictwa w imprezach integracyjnych.
Rzecznik Praw Obywatelskich wnosi o rozstrzygnięcie, czy sfinansowane przez pracodawcę koszty udziału pracowników w imprezie integracyjnej, których wartość nie jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych, stanowią dla pracowników, którym umożliwiono udział w tej imprezie, przychód z innego nieodpłatnego świadczenia, oraz o rozstrzygnięcie, czy w sytuacji, gdy wartości świadczeń udostępnionych podczas imprezy integracyjnej i sfinansowanych przez pracodawcę nie można przyporządkować do świadczeń uzyskiwanych (otrzymanych) przez konkretnego pracownika, możliwe jest ustalenie w odniesieniu do konkretnego pracownika kwoty przychodu z innego nieodpłatnego świadczenia?
Ustalenie przychodu z nieodpłatnego świadczenia po stronie pracownika biorącego udział w imprezie integracyjnej jest rozbieżnie interpretowane przez sądy administracyjne. Niektóre sądy uznają, że już sama możliwość udziału w imprezie integracyjnej finansowanej przez pracodawcę przesądza o konieczności rozpoznania przychodu ze stosunku pracy po stronie pracownika; inne sądy stoją na stanowisku, że dopiero w sytuacji otrzymania przez pracownika konkretnego świadczenia i możliwości ustalenia skonkretyzowanego przychodu powstaje konieczność pobrania przez pracodawcę podatku dochodowego od osób fizycznych.
W uzasadnieniu wniosku Rzecznik stwierdził, że dla powstania przychodu z tytułu świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń nie jest wystarczające postawienie ich do dyspozycji, konieczne jest otrzymanie tych świadczeń przez ich odbiorcę. Ponadto w sytuacji, gdy wartości świadczeń udostępnionych podczas imprezy integracyjnej i sfinansowanych przez pracodawcę nie można przyporządkować do świadczeń uzyskiwanych (otrzymanych) przez konkretnego pracownika, nie jest możliwe ustalenie w odniesieniu do danego pracownika kwoty przychodu z nieodpłatnego świadczenia.