Wystąpienie do Ministra Gospodarki w sprawie ujawniania przez biura informacji gospodarczej lub firmy windykacyjne informacji o zobowiązaniach przedawnionych z dnia 2013-08-23.
Wystąpienie do Ministra Gospodarki w sprawie ujawniania przez biura informacji gospodarczej lub firmy windykacyjne informacji o zobowiązaniach przedawnionych.
W kierowanych do Biura RPO skargach, podnoszony jest zarzut ujawniania przez biura informacji gospodarczej lub firmy windykacyjne działające w ramach internetowej giełdy wierzytelności (tzw. markety długów) informacji o zobowiązaniach przedawnionych. Dla obywateli niezrozumiałe jest to, że pomimo regulacji zawartych w Kodeksie cywilnym, dotyczących instytucji przedawnienia, bezczynność wierzyciela, który w ustawowym terminie nie podjął działań zmierzających do wyegzekwowania swojej należności, zyskuje swoistą ochronę na gruncie ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. W praktyce z uwagi na wadliwe, w ocenie Rzecznika, ukształtowanie przepisów tej ustawy, dochodzi do sytuacji, w których wierzyciele unikają dochodzenia swoich roszczeń w trybie procesu sądowego w obawie o to, iż dłużnik podniesie zarzut przedawnienia. Alternatywą jest dokonanie cesji wierzytelności na firmę windykacyjną, która zgłasza dane o przedawnionym zobowiązaniu do biura informacji gospodarczej. W przypadku zaś, gdy dane dłużnika zostaną ujawnione przez biuro informacji gospodarczej, zazwyczaj nie jest możliwe ich usunięcie z uwagi na brak dokumentów potwierdzających wygaśnięcie lub nieistnienie zobowiązania. Nie kwestionując zasadności prawa do dochodzenia roszczeń przysługujących wierzycielom, Rzecznik zauważa, że przyznanie firmom windykacyjnym prawa do niekontrolowanego publicznego udostępniania informacji o dłużnikach może być wykorzystywane jako instrument przymuszający do zaspokojenia przedawnionych roszczeń. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się z prośbą o zajęcie stanowiska w przedstawionej sprawie.