Wystąpienie do Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie opóźnień w realizacji upoważnień zawartych w ustawie - Prawo lotnicze z dnia 2013-09-09.
Wystąpienie do Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie opóźnień w realizacji upoważnień zawartych w ustawie - Prawo lotnicze.
Rzecznik Praw Obywatelskich sygnalizuje w wystąpieniu niewykonanie upoważnień zawartych w ustawie - Prawo lotnicze. Ustawa nowelizująca ustawę - Prawo lotnicze nałożyła obowiązek wydania - w terminie 18 miesięcy - nowych aktów wykonawczych realizujących delegacje ustawowe wynikające z przepisów wskazanych w ustawie zmieniającej. Wyznaczony termin realizacji tego obowiązku upłynął z dniem 18 marca 2013 r., co spowodowało utratę mocy przez dotychczas obowiązujące rozporządzenia, w tym np. rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie czasu pracy i wypoczynku członków załóg statków powietrznych oraz kontrolerów ruchu lotniczego, rozporządzenie Ministrów Infrastruktury, Środowiska, Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Obrony Narodowej w sprawie osłony meteorologicznej lotnictwa, rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie Krajowego Programu Szkolenia w zakresie ochrony lotnictwa cywilnego. Oznacza to, że od dnia 19 marca 2013 r. w polskim systemie prawa lotniczego zabrakło podustawowych regulacji niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania rynku lotniczego. Ze względu na opóźnienia w realizowaniu obligatoryjnych delegacji ustawowych, znowelizowana ustawa - Prawo lotnicze nie może być prawidłowo stosowana w pełnym zakresie. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o zajęcie stanowiska w sprawie, a w szczególności o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do usunięcia zasygnalizowanych nieprawidłowości.
Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (04.10.2013 r.) wyjaśnił, że powstałe opóźnienia spowodowane są znaczną ilością oraz złożonym charakterem procedowanych regulacji, co wymaga przeprowadzenia licznych i długotrwałych procesów uzgodnieniowych zarówno ze strona społeczną, jak również z innymi podmiotami zgłaszającymi w ramach uzgodnień międzyresortowych szczegółowe uwagi wymagające wnikliwej analizy. Z grupy 30 rozporządzeń, które powinny wejść w życie do dnia 18 marca 2013 r., zastępując dotychczas obowiązujące akty wykonawcze, 25 rozporządzeń zostało już ogłoszonych w Dzienniku Ustaw RP.