Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie wspólnego wyjazdu osób bliskich na leczenie uzdrowiskowe z dnia 2013-10-21.

Adresat:
NARODOWY FUNDUSZ ZDROWIA CENTRALA
Sygnatura:
RPO/749972/13/V/1018.1.8 RZ
Data sprawy:
2013-10-21
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
nieuwzględnienie wystąpienia Rzecznika
Opis sprawy:

Wystąpienie do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie wspólnego wyjazdu osób bliskich na leczenie uzdrowiskowe.

Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymuje wnioski, w których, najczęściej starsi, schorowani i niepełnosprawni ubezpieczeni, podnoszą problem wspólnego wyjazdu małżonków (osób bliskich) na leczenie uzdrowiskowe. Wnioski te dotyczą skierowania do tego samego zakładu lecznictwa uzdrowiskowego i w tym samym terminie, a także późniejszego zakwaterowania w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego. Pomimo, iż obowiązujące w tej materii przepisy prawa i procedury nie sprzeciwiają się uwzględnieniu wniosków ubezpieczonych, oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia z reguły odmawiają zainteresowanym. Wymienione postulaty i oczekiwania ubezpieczonych wpisują się w prawa pacjenta, prawa osób starszych i prawa osób niepełnosprawnych, a ich realizacja nie wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz obciążeniami organizacyjnymi dla Narodowego Funduszu Zdrowia i zakładów lecznictwa uzdrowiskowego. Wspólne wyjazdy i zakwaterowania rozwiązują natomiast wiele problemów ubezpieczonych, w tym w szczególności w zakresie wzajemnej opieki osoby bliskiej. Uwzględnienie w praktyce Narodowego Funduszu Zdrowia oraz zakładów lecznictwa uzdrowiskowego powyższych postulatów ubezpieczonych ułatwić może dokonanie odpowiednich zapisów w obowiązujących w tej materii zarządzeniach Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się z prośbą o rozważenie możliwości uwzględnienia powyższych postulatów ubezpieczonych oraz dokonanie odpowiednich zmian legislacyjnych w obowiązujących w tej materii zarządzeniach Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2013-11-08
Opis odpowiedzi:

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia (08.11.2013 r.) wyjaśnił, że to lekarz specjalista w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, zatrudniony w oddziale wojewódzkim NFZ, zatwierdza skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, biorąc pod uwagę stan zdrowia świadczeniobiorcy. W wyniku przedmiotowej oceny wyznaczony zostaje m.in. rodzaj zakładu lecznictwa uzdrowiskowego (szpital, sanatorium lub przychodnia). Należy przypuszczać, że w przywołanym przez Rzecznika Praw Obywatelskich przypadku przyczyną braku wspólnej realizacji skierowań małżonków na leczenie uzdrowiskowe były różne wskazania zakładów lecznictwa uzdrowiskowego. Lekarz specjalista prawdopodobnie zakwalifikował jedno ze skierowań do leczenia w ramach sanatorium uzdrowiskowego, zaś drugie - szpitala. Przepisy zarządzenia Prezesa NFZ z dnia 15 stycznia 2010 r. w sprawie przyjęcia do stosowania w Narodowym Funduszu Zdrowia "Zasad potwierdzania skierowań na leczenie uzdrowiskowe w oddziałach wojewódzkich Funduszu" są przepisami instrukcyjnymi, mającymi na celu w szczególności ujednolicenie procedury potwierdzania skierowań i nie ma w nich zapisu, że Fundusz nie gwarantuje wspólnego wyjazdu małżonkom (w tym samym czasie i do tego samego zakładu). W przedmiotowej sprawie do Oddziału Wojewódzkiego NFZ zostanie wystosowana prośba, aby tamtejsi pracownicy, podczas powiadamiania świadczeniobiorców wnioskujących o wspólne leczenie uzdrowiskowe, w sposób jasny i przystępny podawali przyczyny ewentualnej odmowy.